Make your own free website on Tripod.com


 

 

Otomatik Taşıyıcı  

    Dört yıllık mühendislik eğitimim sonucunda, robotlara olan ilgimden dolayı, bitirme çalışması olarak özel olarak geliştirdiğim mobil aracın kontrolü üzerinde çalıştım.Asıl amacım bu projenin insanların girmesinin sakıncalı olduğu yerlere girebilen çok amaçlı bir keşif aracı olması olmasına çalışmaktı.

   Otomatik Taşıyıcı MDF platform üzerine oturtulmuştur. Manevra ve hareketini tank sistemini düşünülerek hazırladım.Bu yüzden 3 tekerlekli sistemi kullandım.Böylece araç kendi ekseninde 360 derece dönebilmektedir ve 60 kg a kadar olan yükleri taşıyabilmektedir.

     Otomatik Taşıyıcı´nın iki adet Tofaş silecek motoru, besleme kaynağı olarak 2 adet 12V 50Ah lik ve röle ,yükselteç uzaktan kumanda alıcısından oluşan kontrol kartından oluşmaktadır.

          Bu bitirme çalışması iki kısımdan oluşmaktadır:

              I.      Mobil aracın uzaktan kumanda ile kontrolü

           II.      Mobil aracın mikrodenetleyici ile otomatik kontrolü

         Aracın uzaktan kumanda ile kontrolü kısmı, mobil araca 27Mhz 4 kanallı R/C uzaktan kumada kontrol devresinin uyarlanmasını kapsamaktadır.Bu kısımda elle kumanda edilen R/C verici sayesinde aracın hareket etmesi ve yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

        Aracın otomatik kontrol kısmı ise mikrodenetleyici (PIC16F877) ile ultrasonik sensörlerden alınan sinyallere göre aracın çevresinde bulunan cisimlere çarpmadan istenilen program doğrultusunda otomatik hareket etmesi  sağlanmasıdır.

       Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayarak pdf formatındaki bitirme projemi  inceleyebilirsiniz.

Bitirme Projem (693Kb)

      Not:Bitirme projemin görüntülenebilmesi için Adobe Acrobat Reader 5.0 programının yüklü olması gerekir.

 
 
     YUKARI | ANASAYFA  | İLETİŞİM

                                           Bu sayfa tam kez ziyaret edilmiştir.                              Son Güncelleme:3/06/2004  17:10                          Bu sitenin tüm hakları saklıdır ©2003